top of page

I. Szabály - Sosem lesz vége

Az első, és talán legfontosabb szabály, hogy ne feledd: a nyelvtanulás egy folyamat, ahol a cél a folyamatos fejlődés, nem pedig az, hogy egyszer készen legyél vele. A megszerzett tudásod megőrzése kicsit olyan, mint egy kapcsolat ápolása: muszáj rendszeresen időt szánnod rá, és mindig hozzá kell adnod valami újat, hogy ne váljon unalmassá és hogy ne kopjon meg. Ha nem gyakorolsz egy nyelvet, egyre több nyelvi elemet felejtesz el, ráadásul a régen tanult nyelvi elemek mára már idejét múltak lehetnek. A nyelv folyamatosan változik az idővel, a beszédpartnerekkel, a beszélgetés helyével és a beszédhelyzettel is. Lehet hogy egy kifejezés amit 10 éve tanultál ma már nagyon is ódivatúnak hat. Ha nap mint nap angolul beszélsz az olasz ügyfelekkel a munkahelyeden, nem feltétlenül tudnál fenntartani egy beszélgetést egy írrel egy korsó Guinness mellett, mivel az egy más szókészlet és az akcentus ismeretét is megköveteli. Tehát ne feledd: ez egy véget nem érő történet. De ugyanakkor egy különleges élmény is, ami megtanít arra, hogy a fejlődésnek nincsenek határai. 

II. Szabály - Egy órával megtartod, két órával fejleszted

Az angolod valamennyit gyengül minden héttel, ami legalább egy óra intenzív angolozás nélkül telik el. Ha hetek vagy hónapok múlnak el anélkül, hogy gyakorolnád az angolt, jelentős változást fogsz tapasztalni az angoltudásodban - sajnos negatív irányban.  A jó hír az, hogy ha rászánsz heti 60 percet a tanulásra, képes leszel megtartani a már elért szintedet. Ez igazán nem sok, csak gondolj bele: napi 8,5 percről vagy kétnaponta 17 percről beszélünk. 

A legtöbb nyelvtanuló nem csak megtartani, hanem fejleszteni is szeretné a tudását. Ehhez legalább heti 2 óra intenzív angol tanulásra van szükséged. Ha hetente 60 percet velem angolozol, és egy órányi házit elkészítesz a következő alkalomra, már meg is van a bűvös 2 óra, ami biztosítja, hogy a nyelvtudásod fejlődik. Ne feledd: minél több időt szánsz a nyelvtanulásra, annál gyorsabban és erőteljesebben fejlődhetsz. Például, ha heti két órát tanulsz velem és két órát szánsz a házi feladatod elkészítésére is, maximum fél év alatt középszintről (B2 nyelvvizsga) haladószintre (C1 nyelvvizsga) tornázhatod fel magadat, ami mindenképpen hatalmas fejlődésnek mondható, ilyen rövid idő alatt. 

III. Szabály - Készülj fel, és koncentrálj!

Az eszközök, amiket az órákon használok, tökéletesen illeszkednek a tanulási céljaidhoz, a nyelvtudásodhoz, a korodhoz, a tanulási stílusodhoz és az érdeklődési körödhöz is. Csak az idődet pocsékolnád olyan tananyagokkal, amelyek túl könnyűek, ugyanakkor elvesztenéd a motivációdat, ha egy olyan anyaggal kellene megküzdened, ami túl nehéz. A szint mellett a témakör is kritikus fontosságú: egy olyan téma ami érdekel téged, megháromszorozhatja az óra hatékonyságát.  Másrészről, a megfelelő tananyag sosem lesz elegendő a sikerhez: neked is ki kell hoznod magadból a maximumot. 

A nyelvtanuláshoz friss elmével, és összpontosított figyelemmel kell hozzálátnod. Az intenzív nyelvtanulás fogalmától távol áll, ha a Facebook-odat bújod, amíg angolul nézel egy filmet, vagy ha egy nyelvtani struktúra gyakorlása közben azon gondolkozol, hogy mi legyen a vacsora. Ha úgy döntesz, hogy megnézel egy filmet angolul, teljes mértékben a feladatra kell koncentrálnod: készíts jegyzeteket az új szavakról és kifejezésekről, mondd ki hangosan a szavakat amiknek a kiejtése nehezebb, vagy figyeld meg a nyelvtani szerkezetek és használatukat. Mielőtt behívsz az óráimra, végy egy nagy levegőt, és határozd el magadban, hogy a következő 60 percben odateszed magadat. Ha segít, adj magadnak 10 perc pihenőidőt előtte, vagy igyál meg egy finom kávét. Bármi is legyen az, ami felkészít rá, a lényeg, hogy abban az egy órában kizárj minden mást, és csak a fejlődésedre koncentrálj. 

IV. Szabály - Ne add fel!

Olyan sokan vannak, akik bele kezdenek az angol tanulásába, majd hetek vagy hónapok múlva félbehagyják. Amikor ráébrednek, mennyi lehetőségtől és élménytől fosztja meg őket a nyelvtudás hiánya persze újra nekikezdenek: megveszik a legújabb tankönyveket, letöltenek pár hangzatos telefonos applikációt vagy beiratkoznak egy jó nevű nyelviskolába. Néhány héttel az újrakezdés után azon kapják magukat, hogy ismét csökken a lelkesedésük. De miért van ez? Mi miatt tapasztalja olyan sok nyelvtanuló ezeket a hullámvölgyeket, melyek megrekesztik őket a fejlődésben? 

Több tanulmány is kimutatta, hogy mindennek az az oka, hogy amikor a "szünet" fázisban vannak, egyszerűen elfelejtik mennyi energiát is követel a nyelvtanulás. Ez az, ami miatt újra könnyedén nekivágnak a feladatnak, viszont amikor ismét benne vannak, és érzik hogy mennyire megerőltető, újra megállnak. Hogyan kerülhető el mindez? Egyszerűen légy realista! Mielőtt nekivágsz az angol tanulásnak, emlékeztesd rá magadat, hogy ez egy olyan tevékenység, ami rendszeres és aktív agyi munkát követel meg tőled minden héten egy pár órára. Ha az első nehezebb időszakon túl tudod tenni magadat, és végre látod majd a fejlődésedet, az olyan motivációt és lelkesedést fog adni, amivel már el tudod érni a céljaidat. 

V. Szabály - Élvezd!

A nyelvtanulás nem csak a kemény munkáról, a kitartásról és az áldozatokról szól. Egy felfedező út, ami szórakoztató. Egy olyan élmény, ami közelebb hozza a világot. Csak gondolj arra, mennyi lehetőség nyílik meg előtted az angol ismeretével: megérted majd a kedvenc dalaidat, és a legelsők között nézheted meg a filmet, amit már olyan régóta vártál. Pontokat kapsz a felvételin, és jól fizető állásokra leszel sokkal esélyesebb, emellett pedig olyan emberekkel ismerkedhetsz meg, akikkel az angol nyelv nélkül sosem beszélgethetnél.

Úgy gondolom, hogy ezeken a jól ismert gyakorlati előnyökön kívül fontos hangsúlyozni, hogy a nyelvtanulás során közelebb kerülhetsz saját magadhoz is: megértheted, hogy működik az agyad, amikor szövegeket alkotsz vagy értelmezel. Sokkal tudatosabban állsz majd a saját nyelvhasználatodhoz, az általad használt kifejezésekhez, és a tanulási stílusodhoz is. Több nyelv aktív használata pedig bizonyítottan pozitívan befolyásolja a gondolkodást és a problémamegoldó készségeidet. A magánórákat szintén egyedi élménynek tartom: óráról órára egyre több élményt és véleményt osztunk meg egymással, így egyre jobban megismerjük egymást, ami csak még szórakoztatóbbá teszi a tanulásunkat. 

Please reload

bottom of page